W obiegowych opiniach zachowania osób uzależnionych nierzadko traktowane są w kategoriach chuligaństwa, braku woli, niemoralności czy nawet lenistwa. Brakuje powszechnej świadomości społecznej dotyczącej tego, że uzależnienie jest trudną, przewlekłą chorobą ośrodkowego układu nerwowego, która przebiega pod postacią remisji i nawrotów często doprowadzając do niepełnosprawności, a nawet śmierci.
Z czasem trwania choroby bardzo często dochodzi do załamania linii życiowej osoby uzależnionej. Zmiana funkcjonowania, myślenia (logiczne wnioskowanie jest zazwyczaj związane tylko z alkoholem czy narkotykami), wyborów życiowych, zawężenie zainteresowań, porzucenie dotychczasowych norm moralnych, często postępowanie nieetyczne wobec najbliższych - wszystko to doprowadza do izolacji społecznej (odsunięcie się od rodziców, dzieci, przyjaciół, pracodawcy). Cele życiowe zaczynają ograniczać się do zdobywania środka przynoszącego chwilową ulgę, wszelkie inne cele znikają z horyzontu. W zaawansowanych stadiach choroby osoba uzależniona może stać się bezwolna, zacząć zaniedbywać swoje ciało, normy higieniczne, żywieniowe. Sami pacjenci często relacjonują, że ich życie przebiega stereotypowo, monotonnie, jest bezbarwne i nieciekawe. Zdarza się, że wahaniom nastroju towarzyszą myśli i tendencje samobójcze.
Uzależnienie jest więc poważnym i często bagatelizowanym problemem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, niezależnie od statusu, wieku czy miejsca zamieszkania. W związku z tym, że uzależnienie dotyczy wielu sfer życia, terapia uzależnień nie jest skupiona tylko i wyłącznie na samym uzależnieniu, lecz jest to praca nad innymi obszarami.
Psychoterapia uzależnień ma charakter systematycznych sesji odbywających się z reguły jeden raz w tygodniu i trwających 50 minut.
Zapraszam osoby, które utraciły kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu i przyjmowanych substancji psychoaktywnych, jak również takie, w których życiu alkohol, narkotyki, leki, hazard i inne czynności uzależniające odgrywają znaczącą rolę.
nataliawieteska.pl
Proudly created with webwavecms.com
Adres:
ul. Leśna 1B
46-053 Suchy Bór
Kontakt:
tel: +48 733 340 888
email: poczta@nataliawieteska.pl