Psychoterapia współuzależnienia

Odzyskanie kontroli nad własnym życiem

Psychoterapia współuzależnienia

Uzyskanie kontroli w życiu uzależnionego

Natalia Wieteska

Psychoterapeuta

Specjalista psychoterapii uzależnień

 

tel. kom. 733 340 888

Suchy Bór, Leśna 1B

Suchy Bór, Leśna 1B

Zadzwoń teraz!

Wyślij maila!

Dla kogo?

 

Zapraszam na nią osoby żyjące w związku z osobą uzależnioną, dla których funkcjonowanie w długotrwałej, trudnej i niszczącej sytuacji życiowej ogranicza w sposób istotny swobodę wyboru postępowania, prowadzi do pogorszenia własnego stanu i utrudnia zmianę własnego położenia na lepsze. Ze współuzależnieniem mamy do czynienia jedynie w przypadku osób dorosłych, ponieważ tylko one dobrowolnie wchodzą w dysfunkcjonalny związek i trwają w nim.

 

Zadbaj o siebie

 

Jeżeli w Twoim funkcjonowaniu występuje jedna lub więcej z poniższych cech, psychoterapia współuzależnienia jest dla Ciebie:

 

  • Twoje myśli, uczucia i zachowania uporczywie koncentrują się wokół zachowań partnera/ki związanych z uzależnieniem.

 

  • Doświadczasz subiektywnego poczucia konieczności kontrolowania zażywania substancji psychoaktywnych przez partnera/kę lub odciągnięcia go od robienia tego.

 

  • Różnorodność Twoich zachowań w związku z piciem czy braniem partnera/ki jest usztywniona i ograniczona, utrwalił się u Ciebie sztywny schemat kontaktów z partnerem/ką, obejmujący okresy czynnego bycia w nałogu i chwilowej abstynencji.

 

  • Oczekujesz na okresy poprawy relacji z partnerem/ką, lecz jednocześnie automatycznie hamujesz przyjemne emocje, które w takich momentach się pojawiają.

 

  • Doświadczasz niemożności rozstania się ze swoim partnerem/ką i paradoksalnie Wasz związek umacnia się po kolejnych incydentach alkoholowych/narkotykowych lub próbach odejścia.

 

  • Uczuciami, które często przeżywasz, są drażliwość, lęk, niepewność, chwiejność emocjonalna, zagubienie, poczucie bezradności, gniew, smutek, wstyd, upokorzenie, poczucie winy... W ich następstwie pojawia się u Ciebie poczucie krzywdy jako odpowiedź na doświadczane cierpienie, poczucie niesprawiedliwości i burzenie porządku osobistego.

 

  • Zaprzeczasz oczywistym faktom problemu alkoholowego/narkotykowego partnera/ki, usprawiedliwiasz go ("To moja wina", "Powinnam być dla niego lepsza", "Powinienem być lepszym mężem").

 

  • Łagodzisz skutki jego/jej nałogu (np. usprawiedliwiasz nieobecności w pracy, ukrywasz przed otoczeniem incydenty).

 

  • Przypisujesz sobie nadmierną odpowiedzialność za stany i reakcje innych ludzi.

 

  • Towarzyszą Ci postawy autodestrukcyjne, zaprzeczanie własnym potrzebom, lęk przed zmianą i samotnością.

Zadbaj o siebie

 

Jeżeli w Twoim funkcjonowaniu występuje jedna lub więcej z poniższych cech, psychoterapia współuzależnienia jest dla Ciebie:

 

Twoje myśli, uczucia i zachowania uporczywie koncentrują się wokół zachowań partnera/ki związanych z uzależnieniem.

 

Doświadczasz subiektywnego poczucia konieczności kontrolowania zażywania substancji psychoaktywnych przez partnera/kę lub odciągnięcia go od robienia tego.

 

Różnorodność Twoich zachowań w związku z piciem czy braniem partnera/ki jest usztywniona i ograniczona, utrwalił się u Ciebie sztywny schemat kontaktów z partnerem/ką, obejmujący okresy czynnego bycia w nałogu i chwilowej abstynencji.

 

Oczekujesz na okresy poprawy relacji z partnerem/ką, lecz jednocześnie automatycznie hamujesz przyjemne emocje, które w takich momentach się pojawiają.

 

Doświadczasz niemożności rozstania się ze swoim partnerem/ką i paradoksalnie Wasz związek umacnia się po kolejnych incydentach alkoholowych/narkotykowych lub próbach odejścia.

 

Uczuciami, które często przeżywasz, są drażliwość, lęk, niepewność, chwiejność emocjonalna, zagubienie, poczucie bezradności, gniew, smutek, wstyd, upokorzenie, poczucie winy... W ich następstwie pojawia się u Ciebie poczucie krzywdy jako odpowiedź na doświadczane cierpienie, poczucie niesprawiedliwości i burzenie porządku osobistego.

 

Zaprzeczasz oczywistym faktom problemu alkoholowego/narkotykowego partnera/ki, usprawiedliwiasz go ("To moja wina", "Powinnam być dla niego lepsza", "Powinienem być lepszym mężem").

 

Łagodzisz skutki jego/jej nałogu (np. usprawiedliwiasz nieobecności w pracy, ukrywasz przed otoczeniem incydenty).

 

Przypisujesz sobie nadmierną odpowiedzialność za stany i reakcje innych ludzi.

 

Towarzyszą Ci postawy autodestrukcyjne, zaprzeczanie własnym potrzebom, lęk przed zmianą i samotnością.

Jaki jest cel terapii?

 

Często jest tak, że osoby żyjące w związku z osobami uzależnionymi od substancji psychoaktywnych zgłaszają się do psychoterapii współuzależnienia w momencie konfrontacji z bezsilnością wobec nałogu partnera/partnerki, gdy brakuje im pomysłów na to, co zrobić, by partner/ka przestał pić/brać.

 

W psychoterapii współuzależnienia pracujemy nad złudzeniami dotyczącymi ich własnych możliwości poradzenia sobie z piciem/braniem partnera/ki. Psychoterapia stawia sobie za cel udzielenie osobom współuzależnionym pomocy w wycofaniu się z odpowiedzialności za alkoholika/narkomana, a skoncentrowanie się na odpowiedzialności za siebie.

Setting

 

Psychoterapia współuzależnienia ma charakter systematycznych sesji odbywających się z reguły jeden raz w tygodniu i trwających 50 minut.

Poznaj szczegóły

ul. Leśna 1B

46-053 Suchy Bór

 

tel. kom.

733 340 888

 

adres e-mail:

poczta@nataliawieteska.pl

Suchy Bór k. Opola  |  2019  |  Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć oraz treści zabronione. Polityka prywatności >>

Natalia Wieteska

Psychoterapeuta

Specjalista psychoterapii uzależnień

 

Menu główne

Oferta

Praktyczna wiedza

Imię i nazwisko:
Numer telefonu:
Twój e-mail*:
Treść wiadomości*:
Wyślij
Wyślij
Wiadomość została wysłana — dziękuję! Skontaktuję się z Tobą niebawem.
Proszę, wypełnij wszystkie wymagane pola!

Umów się na wizytę:

Natalia Wieteska

ul. Leśna 1B, 46-053 Suchy Bór, NIP 9910519614

 

Nr rachunku:

mBank - 38 1140 2004 0000 3702 7502 5182

Kontakt:

Dane do przelewu:

Imię i nazwisko:
Numer telefonu:
Twój e-mail*:
Treść wiadomości*:
Wyślij
Wyślij
Wiadomość została wysłana — dziękuję!
Skontaktuję się z Tobą niebawem.
Proszę, wypełnij wszystkie wymagane pola!
Imię i nazwisko:
Numer telefonu:
Twój e-mail*:
Treść wiadomości*:
Wyślij
Wyślij
Wiadomość została wysłana — dziękuję!
Skontaktuję się z Tobą niebawem.
Proszę, wypełnij wszystkie
wymagane pola!